Parks_Luizes_bilde

Pārdomas par pasaulē notiekošo

Parks_Luizes_bildeFoto: Luīze Ratniece

IMG_5392-Ginta Ratniece
31.03.2020

 

 

Laikā, kad mūs visus apvieno Covid pandēmija, nevilšus gribas domāt par vienoto pasauli jeb, kā Jungs teica: Unus Mundus. Šķiet, ka visa pasaule slimo un vēl nav atradusi veidu, kā atveseļoties. Attiecinot tos pašus procesus, kas ir raksturīgi individuālajai psihei, uz šo globālo procesu, gribas pievērsties pretpolu dinamikai. Kolīdz kāda tendence psihē tiek spēcīgi attīstīta un iegūst pārspīlētu pārsvaru, bezapziņā attīstās šīs tendences pretpols jeb ēna. Reizēm iztēlojos to kā pludiņu, kas ik pa laikam apmetas otrādi. Tā, sasniedzot kritisko masu vai augstumu, smilšu tornis brūk un tā vietā parādās jaudu ieguvušais, līdz šim uzmanību neguvušais pretpols. Mēģināšu vismaz daļēji aprakstīt to, kāds apvērsums šobrīd ir iezīmējies. No ārkārtīgi straujas attīstības, pārņemtības ar produktivitāti, ātrumu, straujas pārvietošanās, aizvien jaunu iespaidu gūšanas, tendences dzīvot ārēju, sociāli ļoti aktīvu dzīvi, mēs visi esam spiesti izolēties, piedzīvot savu autonomiju, apstāties, palikt mājās, daudzi – pat nestrādāt, sastapt sevi un savus pašus tuvākos, ieklausīties savā ķermenī, piedzīvot savas esamības ievainojamību un trauslumu; iespējams, sajust cita veida saistību un vienotību ar pārējiem cilvēkiem, cilvēci kopumā.
Ēnas uzniršanas nekad nav patīkams notikums, jo tas nav ne plānots, ne apzināti izvēlēts – tieši otrādi – pretējs mūsu apzinātajiem centieniem. Pats par sevi tas jau ir kompensējošs un līdzsvarojošs process un, neskatoties uz ciešanām, ko tas sagādā, tas nes arī iespēju meklēt risinājumu – veidu, kā integrēt šos pretpolus. Vismaz uz kādu laiku… Interesanti, kā turpmāk attīstīsies šī pasaules dvēseles Anima Mundis iniciētā kustība…
Kolektīvi notiekošos procesus Jungs sasaistīja ar katra indivīda psihē notiekošajiem. Tas attiecas arī uz ēnas fenomenu. Katra cilvēka individuālā ēna dod zināmu ieguldījumu kolektīvajos destruktīvajos procesos. Savukārt, atbildot uz jautājumu, kā cilvēce tiks galā ar globālajām kataklizmām, Jungs vienmēr esot atbildējis: “Ja pietiekoši daudz cilvēku veiks savu iekšējo, dvēseles darbu… “