WhatsApp Image 2022-03-08 at 11.52.15 AM

Paziņojums par karu Ukrainā

Latvijas Junga analītiskās psiholoģijas biedrība (LJAP) pievienojas Lietuvas Analītiskās psiholoģijas asociācijas (LAAP) paziņojumam par karu Ukrainā.

Ar lielu satraukumu un bažām mēs sekojam līdzi situācijai Ukrainā. Mēs nosodām asiņainās darbības, ko Krievija ir uzsākusi pret Ukrainu. Putina režīma pastrādāto vardarbību pret suverēnās valsts iedzīvotājiem nevar pieļaut, un tā ir jāaptur ar apņēmīgu rīcību.

Mēs atbalstām ukraiņu tautas varonīgo pretestību. Jūtamies iedvesmoti no viņu drosmes, apņēmības un spēka aizstāvēt savas valsts neatkarību un izturēt necilvēcīgos dzīves apstākļus karadarbības laikā. Kad vien iespējams, mēs turpinām sadarbību ar Ukrainas kolēģiem un sniedzam viņiem morālo un psiholoģisko atbalstu šajā grūtajā laikā, un turpināsim to darīt.

Mēs ceram un ticam, ka ļaunums tiks apturēts un saprāts gūs virsroku.

1916. gada decembrī darba “Bezapziņas procesu psiholoģija” (The Psychology of the Unconscious Processes) priekšvārdā Jungs rakstīja: “Psiholoģiskie procesi, kas raksturo pašreizējo karu, īpaši sabiedriskās domas neticamā brutalizācija, savstarpēja apmelošana, bezprecedenta iznīcināšana, zvērīgs niknums, milzīgi melu plūdi un cilvēka nespēja apstādināt asiņaino dēmonu – ir piemēroti, lai spēcīgi izvirzītu domājošu cilvēku acu priekšā problēmu par nemierīgi guļošo haotisko bezapziņu zem sakārtotās apziņas pasaules. Šis karš civilizētajam cilvēkam ir nežēlīgi atklājis, ka viņš joprojām ir barbars… Bet indivīda psiholoģija atbilst tautas psiholoģijai. To, ko dara tauta, dara arī katrs indivīds, un, kamēr to dara indivīds, to dara arī tauta. Tikai indivīda attieksmes maiņa ir nācijas psiholoģijas pārmaiņu sākums” (CW7,4 lp.)(Sarkanā grāmata 200 lp.)